Śluz niepłodny (gestagenny) - metodyka rozpoznawania

Śluz niepłodny jest zależny od wydzielania progesteronu. Jego rolą jest zaczopowanie szyjki macicy
Lydia Burris
i uniemożliwienie plemnikom osiągnięcie macicy.

To, co poza rozciągliwością, konsystencją i zabarwieniem odróżnia go od śluzu płodnego, to objętość w jakiej jest wydzielany. U zdrowych kobiet śluz płodny nie tylko powoduje odczucie wilgotności na zewnętrznych narządach płciowych, ale jest też zwyczajnie trudny do przeoczenia.

Natomiast śluz gestagenny pojawia się w skąpej ilości, czasami potrzebna jest głębsza penetracja palcem do wnętrza pochwy. Na czas drugiej fazy cyklu można zakładać czarną, bawełnianą bieliznę - śluz ten gromadzi się i tworzy specyficzną, białą plamkę. Tak jak jednak pisałam w poprzednim artykule, największą wartość diagnostyczną ma śluz świeży, pobrany prosto z wejścia do pochwy - absolutnie nie można polegać wyłącznie na ocenie śluzu, który przysechł na bieliźnie.

Rozpoznawanie śluzu niepłodnego

Śluz ten przyjmuje następujące cechy:

Rozciągliwość: nierozciągliwy, lepki, przyczepny
Konsystencja: kremowaty, mętny
Zabarwienie: mleczny, białawy, żółtawy, nieprzezroczysty


Podstawową jego cechą jest to, że nie da się go rozciągnąć między palcami. Zachowuje się podobnie jak lekki krem czy balsam do ciała - zrywa się tuż po oderwaniu od siebie palców. Jest też zupełnie nieprzezroczysty, ale ma jasne zabarwienie.

Uwaga, aby wyznaczyć okres niepłodności, należy dokładnie zapoznać się z wybraną metodą! Fakt, iż śluz przyjął cechy śluzu niepłodnego nie oznacza, że zakończył się okres płodności. Każda metoda wyznacza okres niepłodności według własnych reguł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz