Dlaczego temperatura wzrasta a śluz się przeobraża, czyli podstawy biologiczne

Mary Corinna Putnam Jacobi, M.D.
http://www.nlm.nih.gov/changingthefaceofmedicine/
physicians/biography_163.html
Zaskakujące zjawisko jakim jest dwufazowy wykres temperatury ciała kobiety, zostało odkryte stosunkowo późno. W 1868r. doniósł o tej obserwacji (a dokładnie o podwyższonej temperaturze w trakcie ciąży) William S. Squire podczas swojego odczytu na spotkaniu Londyńskiego Towarzystwa Położniczego (London Obstetrical Society). W roku 1878 Mary Putnam Jacobi, jedna z pierwszych amerykańskich lekarek, również dostrzegła dwufazową krzywą podstawowej temperatury ciała. Żadne z nich jednak nie skojarzyło tego zjawiska z owulacją. Taką sugestię wysunął dopiero w 1904r. słynny duński ginekolog Theodoor van de Velde. Później potwierdził on empirycznie, że to czynność wydzielnicza ciałka żółtego jest odpowiedzialna za wzrost temperatury ciała (1926r.)


Dlaczego temperatura ciała kobiety wzrasta w drugiej połowie cyklu?
Posłużę się tutaj wyjaśnieniem prof. Słomko z podręcznika do ginekologii wydanego przez PZWL:

"Po pęknięciu pęcherzyka komórki ziarniste powiększają swój rozmiar i nabierają charakterystycznego zwakuolizowanego wyglądu związanego z gromadzeniem się żółtego pigmentu, luteiny, która wywodzi swą nazwę od procesu luteinizacji i od nowej anatomicznej podjednostki - ciałka żółtego. Między 8 a 9 dniem po owulacji osiągnięty jest szczyt unaczynienia związany ze szczytem wydzielania progesteronu. Progesteron powoduje zmiany wydzielnicze w endometrium i powstrzymuje wzrastanie nowych pęcherzyków. (...)
Wzrost podstawowej temperatury ciała jest uzależniony od działania progesteronu na ośrodek termoregulacji.(...) Metabolicznym działaniem progesteronu jest m.in. podwyższenie podstawowej ciepłoty ciała."

Dlaczego śluz przeobraża się w trakcie cyklu miesięcznego?

"Estrogeny powodują wzrost wytwarzania śluzu szyjkowego. Największa rozciągliwość śluzu występuje w okresie jajeczkowania: rozciąga się on do 10-25 cm. Po owulacji pod wpływem progesteronu, śluz staje się gęsty i lepki: ciągliwość wynosi 2-3 cm."



Zrozumienie tych dwóch zjawisk pozwoliło na powstanie dwóch metod rozpoznawania płodności: termicznej i objawowej. Są one wobec siebie komplementarne.


Bibliografia


http://www.fertilityfriend.com/Faqs/A-brief-history-of-fertility-charting.html
http://www.naturcomp.cz/files/2008/03/NC_study_Netherland_92.pdf
http://www.popline.org/node/519242
Squire WS, Puerperal temperatures, Trans Obstet Soc (London), 1868;9, 129-144
Słomko Z., Ginekologia podręcznik dla lekarzy i studentów, PZWL




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz