Jak badać śluz szyjkowy?

Nie ma możliwości interpretacji śluzu bez stosowania się do pewnych zasad, które zabezpieczają przed popełnieniem błędów.


Metodyka badania śluzu

Richmond High Art Mash
Śluz najlepiej badać kilka razy dziennie. Jednorazowe pobranie próbki może nie być reprezentatywne (śluz potrafi zmienić swoje właściwości w ciągu dnia). Każdą taką obserwację należy zapisać. Dobrze jest też zbadać śluz w momencie, kiedy czujemy gromadzącą się wydzielinę lub zaczynamy odczuwać wilgotność.

Śluz badamy metodą palpacyjną lub za pomocą chusteczki czy papieru toaletowego. Przed badaniem oczywiście cała dłoń musi być dokładnie umyta. Śluz płodny bardzo dobrze widać nawet na białym papierze, jednak śluz typu mniej płodnego z uwagi na swoją mętność i białawe zabarwienie jest lepiej widoczny, gdy zebrany jest palcem. 

Pamiętajmy, że nie badamy wnętrza pochwy, ale wejście do pochwy! Wnętrze pochwy jest naturalnie zawsze wilgotne i owa wydzielina nie może być wzięta za próbkę śluzu (nie można wykluczyć, że pobierzemy śluz szyjkowy razem z naturalnym nawilżeniem pochwy). Jeżeli u wejścia pochwy nie wyczuwamy żadnej wydzieliny, należy badanie powtórzyć jeszcze kilka razy w ciągu dnia, żeby potwierdzić brak objawu śluzu.

Śluz, który poddajemy ocenie powinien być świeży - to znaczy, że nie zbieramy śluzu wprost z bielizny ani tym bardziej śluzu, który na niej przysechł. Każdorazowo starajmy się pobrać próbkę śluzu prosto z wejścia do pochwy.

Uwaga, zewnętrzne narządy płciowe zawsze są trochę wilgotne. Starajmy się pobrać śluz pochwowy (znajdujący się u wejścia pochwy) a nie naturalnie występujące w całym tym rejonie nawilżenie.

Do oceny śluzu możemy skorzystać np. z poniższego podziału, który dzieli cechy śluzu na trzy kategorie:

Rozciągliwość - możliwość rozciągnięcia próbki między palcami; taki śluz nie rwie się, tylko stabilnie rozpościera między palcami.
Cechy: elastyczny, rozciągliwy, nierozciągliwy, lepki, przyczepny, włóknisty, pajęczynowaty,
Konsystencja - stopień spoistości i lepkości śluzu.
Cechy: kremowaty, skrzepły, gęsty, płynny, klarowny, mętny
Zabarwienie - dodatkowy kolor występujący w śluzie.
Cechy: mleczny, białawy, żółtawy, przezroczysty, nieprzezroczysty, szklisty, z domieszką krwi

Uwaga, próbkę śluzu należy wielostronnie zbadać, nie wystarczy ocenić ją na oko; rozmasujmy ją między palcami, sprawdźmy rozciągliwość, przyczepność, konsystencję - próbka powinna być przez kilka sekund "w ruchu".

Artykuł:  Rozpoznawanie śluzu płodnego (estrogennego)



Czynniki zakłócające wygląd śluzu szyjkowego

Należy zwrócić szczególną uwagę na podobne do śluzu płyny, które znajdują się w pochwie, takie jak wydzielina lubrykacyjna, nasienie, stosowany lubrykant.

Leki doustne i dopochwowe

Na czas przyjmowania leków dopochwowych musimy zrezygnować z obserwacji śluzu. Również wszelkie inne działania w obrębie (irygacja pochwy, nasiadówki) mogą zniekształcić próbkę śluzu.

Wiele doustnych leków hormonalnych wpływa na produkcję śluzu, zatem należy w ogóle zaniechać obserwacji na czas przyjmowania tych leków.

Co jeśli nie mogę zaobserwować u siebie śluzu?

U niektórych kobiet śluz nie jest produkowany w dużej ilości albo znajduje się w kanale szyjki, toteż kiedy się przemieszcza można go przeoczyć. W badaniu ginekologicznym śluz ten będzie dobrze widoczny w kanale pochwy. Ten stan rzeczy najlepiej zbadać u ginekologa, szczególnie jeśli starasz się  dziecko. Śluz, który jest produkowany w małej ilości i jest złej jakości nazywany jest wrogim śluzem i może powodować problemy z zajściem w ciążę.

Spróbuj ustalić też przyczynę małej ilości śluzu. Lista substancji farmakologicznych, które mogą wpływać na produkcję śluzu:

- leki uspokajające, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe (takie jak Afobam - przykładowy link do ulotki)
- antybiotyki
- leki antyhistaminowe, przeciwalergiczne
- leki stymulujące owulację (Clomid, Costilbegyt)*
- leki moczopędne
- leki przeciwbólowe takie jak morfina, kodeina**

Ogólnie rzecz biorąc dobrze jest przyjąć, że wszystkie specyfiki, które w skutkach ubocznych mają wyszczególnione wysuszanie błon śluzowych (nosa, jamy ustnej - niektóre leki przeciwdepresyjne!) będą wpływać na śluz szyjkowy. Warto wrócić uwagę, czy w ulotce w działaniach niepożądanych zostały wyszczególnione konkretne zaburzenia ze strony układu autonomicznego. Śluz rozrzedają niektóre syropy przeciwkaszlowe.

Jakość śluzu można spróbować podnieść substancjami, które suplementują dietę, np. przygotowanym siemieniem lnianym, olejem lnianym lub olejem z wiesiołka. Warto jednak zasięgnąć na ten temat informacji u lekarza.

*za: http://ovufriend.pl/baza-wiedzy/pytania-i-odpowiedzi/obserwacja-sluzu-szyjkowego/co-moze-zaklocac-produkcje-sluzu-szyjkowego-plodnego,39.html i http://www.twojedni.pl/artykul/artykuly/cykl/o-sluzie-szyjkowym-prawie-wszystko.html
**za: http://wasza-plodnosc.pl/sluz/brak-sluzu/

Jeżeli aktualnie nie masz możliwości obserwować śluzu, włącz do obserwacji szyjkę macicy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz